Lidhje

Koreja e Jugut përballet me krizën e borxhit


Analistët ekonomikë në Korenë e Jugut thonë se rritja e borxheve të familjeve në vend, lë të kuptohet se mund të jetë duke u afruar një krizë e ngjashme me atë të Shteteve të Bashkuara dhe Evropës. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Jason Strother sjell më shumë hollësi nga kryeqyteti koreano-jugor, Seul.

Baek Seong-jin drejton një firmë këshillimore financiare shumë pranë ndërtesës së Asamblesë Kombëtare të Koresë së Jugut. Ai thotë se i ka dalluar shenjat e shtimit të vështirësive për shumë familje.

Zoti Baek thotë se numri i njerëzve që kanë falimentuar është dyfishuar ose trefishuar në krahasim me një vit më parë. Ai thotë se inflacioni, rrogat e pandryshuara dhe kreditë me interes të lartë janë mes arsyeve që klientët e tij kanë vështirësi të paguajnë faturat.

Koreja e Jugut ka ndryshuar nga një vend që tradicionalisht kursente, në një vend që shpezon përtej mundësive. Tani ekspertët po paralajmërojnë se Koreja e Jugut mund të pasojë Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane dhe të tjera që po kalojnë krizë. Jeong Young-sik, një analist në Institutin e Studimeve Ekonomike Samsung thotë se familjet koreane nuk e kanë marrë ende mesazhin.

“Në vendet amerikane, Japoni dhe Evropë, borxhi në familje po pakësohet, por në Kore po rritet”.

Një raport i fundit nga Banka e Koresë thotë se borxhi nga kreditë po i afrohet 600 miliardshit. Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik thotë se familjet koreane po shpenzojnë një herë e gjysmë më shumë sesa fitojnë në muaj. Është një nga përpjestimet më të larta të botës së zhvilluar.

Zoti Jeong thotë se shpenzimet në tregun e shitblerjes së shtëpive dhe arsim janë dy nga shpenzimet më të mëdha që po i fusin në borxh familjet.

I tillë është rasti i familjes së Cheon Sun-kyoung. Para dy vjetësh ajo mori një kredi prej 100 mijë dollarësh për një apartament të ri në një lagje të pasur në Seul në mënyrë që e bija të mund të shkonte në një shkollë më të mirë. Zonja Cheon thotë se buxheti i familjes tani është tkurrur shumë.

Ajo thotë se që kur janë zhvendosur, nuk kanë arritur të kursejnë sepse po paguajnë kredinë. Asaj i duhet madje të shkojë të blejë ushqimet në një lagje tjetër, ku janë çmimet më të lira.

Jeong Young-sik thotë se Koreja e Jugut përballet me një situatë të ngjashme me atë të Japonisë në vitet ’90. Atëherë Tokios iu desh të shpëtonte familjet e zhytura në borxh. Sot, borxhi i qeverisë japoneze është sa 200 për qind e prodhimit të saj kombëtar. Zoti Jeong thotë se Japonia nuk ka mundur të rimëkëmbet pjesërisht për shkak të numrit të ulët të lindjeve dhe numrit të lartë të të moshuarve që nuk punojnë.

“Kriza e borxhit pritet ta prekë Korenë e Jugut sepse popullsia do të bjerë, krahu i punës do të bjerë. Kjo do të thotë që çmimet e banesave do të fillojnë të ulen”.

Ai parashikon se nga viti 2015 deri në vitin 2020, qeveria koreano-jugore mund të ndërhyjë për të mos lejuar rënien në krizë. Zoti Jeong thotë se nëse Koreja e Jugut do që ta shmangë një skenar të ngjashëm me vendet evropiane, Shtetet e Bashkuara dhe Japoninë, familjeve do t’u duhet të fillojnë të kursejnë përsëri para.
XS
SM
MD
LG