Lidhje

Koreja e Veriut njofton përparim të madh në programin e saj bërthamor

  • Zëri Amerikës

Koreja e Veriut njofton përparim të madh në programin e saj bërthamor

Koreja e Veriut ka njoftuar se ka bërë përparim të madh në programin e saj bërthamor, një javë pas bombardimit të një ishulli jugkorean ku pati edhe të vdekur.

Media shtetërore e Koresë së Veriut tha sot se vendi ka një uzinë të re për pasurimin e uraniumit, të pajisur me mijëra centrifuga funksionale ndërsa një reaktor me ujë të lehtë është duke u ndërtuar. Ata thonë se të dy komplekset janë përcaktuar për përdorim paqësor të energjisë.

Për herë të parë, Koreja e Veriut njoftoi për projektet gjatë vizitës së një shkencëtari amerikan më herët këtë muaj. Ekspertët thonë se impianti për pasurimin e uraniumit mund të shërbejë si një vegël tjetër për Korenë e Veriut për të prodhuar armë bërthamore përveç programit tashmë të ditur të armëve me pluton.

Deklaratat e Koresë së Veriut për komplekset e reja bërthamore nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Disa analistë thonë se njoftimet e fundit të Koresë së Veriut për programin bërthamor dhe bombardimi i ishullit të Jongpjongut kanë për qëllim t’u bëjnë trysni fuqive rajonale të rifillojnë bisedimet për t’i dhënë ndihmë Phjonianit, me ç’rast ai do t’i jepte fund programit të armëve bërthamore.

XS
SM
MD
LG