Lidhje

Kosovë, autoritetet pro themelimit të gjykatës së posaçme


Në Kosovë, autoritetet më të larta i kanë dhënë mbështetje themelimit të një gjykate të posaçme që do të trajtojë pretendimet për krime lufte. Vendimi për këtë çështje pritet të merret javën e ardhshme, kur do të hidhet në votim në Parlamentin e Kosovës. Analistët thonë se udhëheqësit e institucioneve dhe partive politike po bëjnë atë që i takon një shteti demokratik, ndërsa bëjnë të ditur se votimi është vetëm pjesa formale për themelimin e kësaj gjykate.
Gjykata e posaçme në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00
XS
SM
MD
LG