Lidhje

Kosovë: Blloku zgjedhor kritikon institucionet për mosveprim


Në Kosovë, blloku pas zgjedhor i krijuar nga Lidhja Demokratike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, janë shprehur të pakënaqur me refuzimin e presidentes Atifete Jahjaga, që të kërkojë sqarime shtesë nga Gjykata Kushtetuese për zgjidhjen e bllokadës politike në vend.

Përfaqësuesit e këtij blloku thanë se zgjidhja është në Parlamentin e Kosovës, ndërsa kritikuan institucionet e pavarura për mosveprim. Edhe gati pesë muaj pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, partitë politike nuk kanë arritur ndonjë marrëveshje për ngritjen e institucioneve të reja.

Kosova dhe ngërçi institucional
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG