Lidhje

Mehmeti: sektori financiar, kontriubuesi më i madh në ekonominë e Kosovës


Interviste me Guvernatorin e Bankes Qendrore te Kosoves, Fehmi Mehmeti
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:07 0:00

Në Shtetet e Bashkuara ka ardhur për të marrë pjesë në takimet e Bankës Botërore dhe FMN-së një delegacion nga Kosova. Në studion e "Ditarit" ishte i ftuar për një bisedë Guvernatori në detyrë i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti.

Zoti Mehmeti tha se ekonomia e Kosovës ka ecur mirë, me një rritje ekonomike rreth 4 për qind dhe se sektori financiar është kontriubuesi më i madh në këtë rritje. Ai tha se bankat e Kosovës kanë likuiditet të mjaftueshëm dhe se kanë shtuar ndjeshëmn kreditimet për sektorin privat.

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës tha se korrupsioni është një fenomen që ka ndikuar negativisht në tërheqjen e investitorëve të huaj në Kosovë.

Interviste me Guvernatorin e Bankes Qendrore te Kosoves, Fehmi Mehmeti
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:07 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG