Lidhje

Zhvillimet kryesore në Kosovë më 2015


Viti 2015 në Kosovë është përshkuar me protesta, migrime masive si dhe një krizë politike që pasoi marrëveshjen për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe asaj për kufirin me Malin e Zi. Përveç nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me Bashkimin Evropian, Kosova edhe këtë vit e përmbylli duke mbetur e fundit në proceset integruese. Ajo edhe në vitin 2015 u përball me shkallë të lartë të papunësisë dhe mbeti e radhitur në mesin e vendeve me shkallë të lartë të korrupsionit. Një pasqyrë të zhvillimeve gjatë këtij viti në Kosovë, e sjell korrespondenti ynë në Prishtinë, Besim Abazi.

Kosova në vitin 2015
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:15:40 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG