Lidhje

Kosovë: Shënohet 15 vjetori i ngjarjeve të Reçakut


Në Kosovë sot është shënuar pesëmbëdhjetë vjetori i ngjarjeve në fshatin Reçak të komunës së Shtimes kur forcat serbe vranë 45 banorë të fshatit. E cilësuar si një nga masakrat më të rënda, kjo ngjarje shënoi fillimin e një përpjekjeve ndërkombëtare për t'i dhënë fund luftës e cila morri fund me ndërhyrjen e NATO-s. Pesëmbëdhjetë vjet pas ngjarjeve në Reçak, Kosova është e pavarur dhe po përballet me sfidat për përmirësimin e jetës së qytetarëve, mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe sfidën e ripajtimit e tolerancës ndërmjet komuniteteve.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG