Lidhje

Sovraniteti i Kosovës në veri


Në gjashtë vjetorin e pavarësisë së saj, Kosova është vënë në përpjekje për të shtrirë sovranitetin e saj edhe në veriun e banuar me shumicë serbe, nëpërmjet krijimit të institucioneve të pushtetit lokal në bazë të ligjeve të Kosovës. Në veriun e Mitrovicës, sot u hap fushata pesëditëshe për zgjedhjet e 23 shkurtit për kryetarin e kësaj komune, ndërsa tashmë tri komunat tjera atje kanë zgjedhur drejtuesit dhe kuvendet e tyre komunale. Përfshirja e asaj zonë në zgjedhjet lokale të Kosovës u bë e mundur në procesin e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Veriu i Kosovës në 6 vjetorin e pavarësisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG