Lidhje

Kosovë, hapet fushata për dhunën ndaj grave


Dhuna në familje është një prej formave më të përhapura të dhunës në botë dhe gjendja në Kosovë nuk ndryshon.

Sipas policisë së Kosovës vetëm gjatë këtij viti janë raportuar rreth 900 raste të dhunës në familje, por shifrat mund të jenë më të larta, për shkak të prirjes për ta mbajtur të fshehur atë.

Të premten nëpërmjet një parakalimi dhe debateve të institucioneve dhe organizatave të shoqërisë civile, është hapur një fushatë 16 ditëshe për ngritjen e vetëdijes për dhunën ndaj gruas dhe pasojave të saj.

Kosovë, dhuna në familje
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

XS
SM
MD
LG