Lidhje

Kosovë: Forcat e NATO-s heqin një barrikadë të protestuesve serbë në Jarinë


Kosovë: Forcat e NATO-s heqin një barrikadë të protestuesve serbë në Jarinë

Forcat paqeruajtëse të NATO-s mënjanuan sot pasdite një barrikadë të vendosur nga protestuesit serbë në vendkalimin kufitar në Jarinë, njëri nga dy vendkalimet e diskutueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në veri. Protestuesit serbë po mbajnë të bllokuara rrugët në veriun e Kosovës në shenjë kundërshtimi ndaj vendosjes së doganierëve të Kosovës në kufirin me Serbinë në atë zonë. Një përpjekje për largimin e barrikadave më herët gjatë kësaj jave, çoi në incidente të dhunshme që lanë disa të plagosur nga radhët e ushtarëve të KFOR-it dhe protestuesve serbë.

XS
SM
MD
LG