Lidhje

Programi për vlerësimin e nxënësve në Kosovë


Në Kosovë po zhvillohet Programi Ndërkombëtar për Vlerësimin e Nxënësve, një proces për të matur njohuritë e nxënësve të moshës 15 vjeçare në lëndë si leximi, matematika dhe shkenca. Ky program i njohur si PISA, herën e kaluar e nxori Kosovën në vendin e 68-të në mesin e 72 shteteve. Reagimi u përcoll me reagime të forta mbi cilësinë e arsimit në Kosovë. Me gjithë pohimet e autoriteteve shtetërore se kësaj radhe rezultatet do të jenë më të mira, njohësit e fushës shprehen se cilësia e arsimit nuk ka ndryshuar aq sa të siguronte rezultate të tilla.

Kosovë, programi për vlerësimin e nxënësve
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG