Lidhje

Debate rreth bisedimeve Kosovë – Serbi


Në Kosovë, lëvizja Vetëvendosje paralajmëroi veprimtari kundër kompromiseve në bisedimet me Serbinë, që sipas saj, do të çojnë në thellimin e ndarjes së brendshme të Kosovës. Zyrtarët qeveritar thonë ndërkaq thonë se marrëveshjet që mund të arrihen në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë ,do të jenë në kuadër të kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës. Bisedimet do të vazhdojnë me dy prill dhe zyrtarët evropian presin një marrëveshje për mënyrën e administrimit të veriut të Kosovës, të banuar me shumicë serbe, që është edhe çështja kryesore në këto bisedime.
Debate mbi bisedimet Kosovë-Serbi
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00
XS
SM
MD
LG