Lidhje

Kosova dhe viktimat e përdhunimeve gjatë luftës


Kosovë, viktimat e përdhunimeve gjatë luftës
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:35 0:00

Në Kosovë besohet se rreth 20 mijë persona ishin përdhunuar nga forcat serbe gjatë luftës së viteve 1998 - 1999. Tetëmbëdhjetë vjet pas luftës, qeveria e Kosovës ka vendosur të ndajë pensione mbështetëse për këtë kategori, në përpjekje për të zbutur gjendjen e rëndë në të cilën ndodhen viktimat që janë përballur edhe më frikën e vazhdueshme të stigmatizimit. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Edlira Bllaca, bisedoi me një nga viktimat:

Kosovë, viktimat e përdhunimeve gjatë luftës
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:35 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG