Lidhje

Marrëdhëniet me Kosovën, tema e parë në negociatat e Serbisë me BE


Normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është çështja e parë që është hapur në negociatat për anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian. Në Bruksel po debatohet për njërin nga kapitujt e kuadrit negociues që i kushtohet marrëdhënieve Kosovë - Serbi dhe parasheh një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjore para anëtarësimit. Në Prishtinë, shefi i diplomacisë së Kosovës thotë se kjo qasje do të shmang çdo mundësi që të dyja vendet të bllokojnë njëra tjetrën në integrimet evropiane.
Kosova në negociatat Serbi-BE
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00
XS
SM
MD
LG