Lidhje

Kosovë, COVID-19: shkon në 86 numri i të prekurve


Autoritetet në Kosovë konfirmuan mbrëmjen e së enjtes edhe shtatë raste të reja të të prekurve me virusin COVID-19.

Të shtatë rastet janë nga komuna e Malishevës, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

Më herët gjatë ditës ky institut konfirmoi tetë raste të reja të të prekurve me virusin COVID-19..

Sipas institutit 4 raste janë nga fshati Studime e komunës së Vushtrrisë, 3 raste në Prishtinë dhe 1 rast në fshatin Llugagji të komunës së Pejës.

Rastet e sotme çuan në 86 numrin e përgjithshëm të prekurve.

Deri tash në Kosovë është regjistruar vetëm një rast vdekjeje nga pasojat e virusit, ndërsa sot autoritetet konfirmuan se “një pacient është i shëruar bazuar në rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë ku dy mostra rezultojnë negative me së paku një ditë distancë kohore”.

Autoritetet po u bëjnë thirrje qytetarëve që të respektojnë masat e vendosura për të penguar zgjerimin e infektimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG