Lidhje

Kosovë, aktakuzë ndaj Imamit Shefqet Krasniqi


Prokuroria e Posaçme e Kosovës ngriti të hënën aktakuzë kundër imamit Shefqet Krasniqi për vepra penale që ndërlidhen me terrorizmin.

Në një njoftim të Prokurorisë së Posaçme thuhet se ish Imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë Shefqet Krasniqi, akuzohet për veprat penale që lidhen me “shtytje për kryerjen e veprave terroriste, nxitje e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik, dhe shmangie nga tatimi”.

Akuza ndaj Imamit Shefqet Krasniqi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Sipas aktakuzës “i pandehuri në cilësinë e imamit të xhamisë se madhe “Mehmet Fatih” në Prishtinë, në vazhdimësi dhe me dashje ka shpërndarë mesazhe për publikun, përmes paraqitjeve të tij të drejtpërdrejta para publikut përmes ligjëratave të ndryshme, si dhe duke shfrytëzuar rrjetet sociale dhe mjetet tjera të informimit, përmes gjuhës së vrazhdë dhe interpretimit të ajeteve kuranore jashtë kontekstit kohor dhe frymës parimore islame, ka shtyrë të tjerët ta marrin rrugën drejt zonës së konfliktit në Siri dhe Irak e më pas të kryejnë akte terroriste, si dhe ka cilësuar disa grupe fetare si armiq të myslimanëve-sunit, duke nxitur dhe përhapur urrejtje, përçarje dhe mosdurim ndaj grupeve tjera fetare, të cilat jetojnë edhe në Republikën e Kosovës”,thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Po ashtu, sipas prokurorisë ish Imami i Xhamisë së Madhe. si tatimpagues dhe pronar i biznesit “Portat”, ka fshehur dhe shmangur tatimet.

Ish imami i Xhamisë së Madhe në Prishtinë, që është xhamia më e madhe nën juridiksionin e Bashkësisë Islame të Kosovës, ishte shoqëruar nga policia e Kosovës në shtator të vitit 2014, gjatë një operacion të zhvilluar në vazhdimësi të operacioneve të muajit gusht të atij viti për arrestimin e të dyshuarve për përfshirje në luftërat në Siri e Irak dhe nxitje për t’ju bashkuar atyre luftërave.

Imami, Shefqet Krasniqi, është përfolur shpeshherë për fjalime e qëndrime nxitëse, madje emri i tij qe përmendur edhe në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit mbi liritë fetare në botë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG