Lidhje

Gjysma e komunave në raundin e dytë të zgjedhjeve në Kosovë


Rezultatet paraprake të zgjedhjeve komunale të së dielës në Kosovë, tregojnë se gjysma e 38 komunave të vendit shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve.

Kosovë, gjysma e komunave drejt raundit të dytë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Komisioni Qendror Zgjedhor bëri të ditur se rreth 44 për qind e rreth 1 milion e 890 mijë votuesve të regjistruar shfrytëzuan të drejtën e tyre për të votuar. Zyrtarët e këtij komisioni thanë se nuk ka pasur vështirësi në rrjedhën e procesit.

Konkurrenca më e fuqishme është zhvilluar në qytetet më të mëdha përfshirë Prishtinën ku Lëvizja Vetëvendosje do të përballet në raundin e dyte me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Zgjedhjet lokale të 22 tetorit, kanë qenë të vlefshme edhe për zgjedhjen e deputetëve të kuvendeve komunale.

Mbi 33 mijë vëzhgues të vendit por edhe ndërkombëtarë ndoqën procesin. Rreth 100 vëzhgues të Bashkimit Evropian qenë shpërndarë gjithandej Kosovës dhe sipas shefit të këtij misioni, Alojz Peterle procesi zgjedhor rrodhi i qetë përveç disa problemeve teknike.

Ambasada amerikanë në Prishtinë vlerësoi procesin zgjedhor, ndërsa bëri thirrje për përmirësimin e parregullsive të shfaqura gjatë votimeve.

"Derisa ne kemi shqetësime lidhur me disa raportime për regjistrat e vjetruar të votuesve, votimin e dyfishtë,dhe parregullsitë tjera sporadike, ne shpresojmë që disa nga këto çështje mund të adresohen para raundit të ardhshëm të zgjedhjeve komunale në nëntor", thuhet në një komunikatë të ambasadës amerikane.

Ajo i vlerëson si shenja pozitive për demokracinë në Kosovë rritjen e pjesëmarrësve në zgjedhje dhe procedurat e shpejta. "Ne do të vazhdojmë të mbështesim institucionet e Kosovës gjersa ato shpejtë përgatiten për edhe një raund të votimit dhe përcjellin më tutje raportet mbi parregullsitë dhe shkeljet në këtë rrethin e parë. Shpresojmë se të gjithë zyrtarët komunalë tashmë të zgjedhur do të përkushtohen për ndryshim pozitiv në emër të të gjithë zgjedhësve të tyre, gjë e cila do ta shtyjë Kosovën përpara në shtegun e integrimit të plotë euro-atlantik", thuhet në reagimin e ambasadës amerikane në Prishtinë .

86 prokurorë të Kosovës ishin përshirë në ditën e zgjedhjeve për të siguruar veprimet ligjore ndaj çdo përpjekjeje për keqpërdorimin e votës, ndërsa policia ë Kosovës u kujdes për të siguruar një proces të qetë.

Mbi 200 pjesëtarë të misionit në Kosovë të Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë, ishin vendosur në pjesën veriore të Kosovës për të ndihmuar në mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në komunat me shumicë serbe pati një pjesëmarrje më të lartë sesa në zonat tjera ndërsa sipas rezultateve paraprake të koalicionit Demokracia në Veprim, Lista Serbe është fituese në të nëntë nga dhjetë komunat me shumicë serbe.

Policia kishte hartuar një plan të veçantë për veriun për shkak të ndasive të thella politike që kishin nxitur incidente gjatë zgjedhjeve parlamentare të muajit qershor.

Pasdite policia tha se ka shkatërruar dy bomba dore që u zbuluan në një autobus i cili po udhëtonte nga Serbia në drejtim të Kosovës. Autobus me të cilin po udhëtonin votues serb u ndalua në vendkalimin kufitar verior ndërmjet të dyja vendeve ne Jarinjë. Policia arrestoi tre persona të përkatësisë kombëtare serbe po nuk dha më shumë hollësi rreth kësaj çështjeje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG