Lidhje

Veriu i Mitrovicës në zgjedhje të reja


Qeveria e Kosovës vendosi që të mbahen zgjedhje të reja në veriun e Mitrovicës, meqë kryetari i zgjedhur dështoi të japë betimin.

Ministria e Pushtetit Lokal në Kosovë vlerëson se në veriun e Mitrovicës duhet të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme për kryetarin e komunës, pas refuzimit të kryetarit të zgjedhur Kërstimir Pantiç, që të nënshkruajë deklaratën solemne të betimit.

Zgjedhjet ne Mitrovice
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Në raportin e kësaj ministrie që i është dorëzuar qeverisë së Kosovës, vlerësohet se konstituimi komunave me shumicë serbe në veri është kryer në pajtim me ligjet e Kosovës, sikurse edhe marrja e mandatit nga kryetarët e komunave të Leposaviqit, Zubin Potokut e Zveçanit, por jo edhe veriut të Mitrovicës.

Në raportin e kësaj ministrie thuhet se në seancën përuruese, kryetari i zgjedhur i komunës së Mitrovicës Veriore ka dështuar të japë betimin para anëtarëve të Kuvendit të Komunës. Ministria e Administrimit të Pushtetit, do të ndërmarrë veprimet ligjore dhe do ta njoftojë Presidenten e Kosovës për ndërmarrjen e veprimeve për shpalljen e zgjedhjeve për Kryetar të kësaj komune, ashtu siç parashihet me ligjet e zbatueshme të Kosovës.

Pas këtij vlerësimi zgjedhjet duhet të shpallen nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga dhe ato duhet të mbahen brenda 45 ditësh.

Konstituimi u krye në mbrëmjen e së shtunës dhe deputetët shqiptarë i nënshkruan deklaratat në gjuhën shqipe dhe me simbole të Kosovës, ndërsa deputetët serb i nënshkruan deklaratat në gjuhën serbe dhe me simbolet e Kosovës të mbuluara me letër ngjitëse.

Deklarata nuk u nënshkrua në kryetari i zgjedhur Kërstimir Pantiç, i cili as nuk mori pjesë në mbledhjen përuruese, meqë siç tha nuk mund t’u nënshtrohej ligjeve të Kosovës. Ai tha se deklaratat nuk ishin të paanshme ndaj statusit politik të Kosovës.

Mbledhjet përuruese në këto komuna ishin planifikuar të mbaheshin më 24 dhjetor, por ato u shtynë për shkak të mospajtimeve rreth procesit të përurimit përkatësisht dokumenteve të punës. Përfaqësuesit serbë ngulnin këmbë që kjo të behej pa simbole të Kosovës, ndërsa Prishtina që kjo të bëhej në pajim me ligjet e Kosovës në bazë të të cilave edhe ishin organizuar zgjedhjet edhe në veri.

Çështja madje u diskutua për ditë të tëra edhe ndërmjet grupeve punuese të Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve.

Sipas marrëveshjes së arritur në ato bisedime, pritet që deri në muajin shkurt të krijohet asociacioni i komunave me shumicë serbe, që do të gëzojë një shkallë të gjerë autonomie, ndonëse Prishtina zyrtare ngulë këmbë se ai nuk do të ketë pushtet ligjvënës dhe ekzekutiv.

Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç tha sot se vazhdimi i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pritet të ndodhë më 28 janar dhe këto bisedime tha ai janë thelbësore për zbatimin e marrëveshjes së Brukselit të arritur ndërmjet tij dhe kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi.
XS
SM
MD
LG