Lidhje

Kosova me rezolutë për marrëdhëniet me Serbinë


Rezoluta u kundërshtua nga lëvizja Vetëvendosje, e cila e sheh atë si të dëmshme për interesat e vendit

Parlamenti i Kosovës, miratoi me shumicë votash një Rezolutë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Me 68 vota për, Rezoluta u miratua në përfundim të një debati mesë katër orësh.

Dokumenti që ishte hartuar nga Partia Demokratike e Kosovës u miratua me disa ndryshime dhe pas një diskutimi të rreptë. Përfaqësues të qeverisë thanë se normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë është parakusht për integrimet evropiane të Kosovës ndërsa u zotuan se me Beogradin nuk do të bisedohet për çështjet e brendshme apo ndonjë status të veçantë për veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe, ku nuk njihen dhe nuk pranohen institucionet e Kosovës.

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi tha se pavarësia nuk është e vetëmjaftueshme dhe normalizimi e fqinjësia e mirë është kusht për integrim në NATO dhe Bashkim Evropian.

Rezoluta u kundërshtua nga lëvizja Vetëvendosje, e cila e sheh atë si të dëmshme për interesat e Kosovës, madje ajo e cilësoi si “Rezolutë të nënshtrimit ndaj Serbisë”.

Kryetari i kësaj lëvizjeje Albin Kurti tha se është e pakuptimtë që Serbia të mos kushtëzohet në procesin e normalizimit të marrëdhënieve. Ai tha se Serbia do të duhej fillimisht të kërkonte falje për atë çfarë ka ndodhur në Kosovë...

Po sot, kryeministri i Serbisë Ivica Dacic tha në Beograd se qeveria e tij ka vendosur në favor të vazhdimit të bisedimeve dhe është e gatshme për fillimin e tyre.

Çështja e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është pjesë e kushtëzimeve që u janë bërë të dyja vendeve për përfshirjen në procesin e integrimeve evropiane. Serbisë i është kushtëzuar data e fillimit të negociatave për anëtarësim, ndërsa Kosovës, ajo e fillimit të negociatave për marrëveshjen e stabilizim asocimit.

Me Rezolutën e sotme në Parlament, qeveria e Kosovës autorizohet që të udhëheqë procesin e ardhshëm të bisedimeve me Serbinë.

Përplasje rreth pranisë së policisë në Parlament

Punimet e sotme të parlamentit filluan më vonese për shkak të pranisë së pjesëtarëve të policisë së Kosovës në mjediset e Parlamentit. Kryetari i Parlamentit Jakup Krasniqi tha se vendi nuk ka nevojë për dhunë policore, as forcë policore e as shtet policor.

Ky vend ka nevojë për drejtësi dhe drejtësinë nuk e bën Bajram Rexhepi, që dëshiron ta burgos edhe presidentin, edhe kryetarin e Parlamentin dhe krejt. Kush ia dha atë të drejtë?. Kërkoj nga kabineti qeveritar - kryeministri dhe ministri, mos t’i keqpërdorin ata djem dhe vajza që janë për ta mbrojtur demokracinë, lirinë dhe dinjitetin e vet dhe dinjitetin e institucionit të Kosovës - të mos i përdorim për interesa private të askujt”, tha zoti Krasniqi.

Një ditë më parë veprimtarët e lëvizjes vetëvendosje u përleshën me policinë gjatë një proteste kundër privatizimit të rrjetit të shpërndarjes së energjisë elektrike. Ministri i Brendshëm Bajram Rexhepi tha se ai kishte urdhëruar ndërhyrjen e policisë, ndërsa sot nuk janë dhënë sqarime për praninë e saj në mjediset e Parlamentit.

Seanca u ndërpre sërish pasdite vonë, për shkak të përplasjeve që shpërthyen ndërmjet kryetarit të Parlamentit, Jakup Krasniqi dhe ministrit të brendshëm Bajram Rexhepi.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG