Lidhje

Parlamenti i Kosovës shpërndahet më 22 gusht


Parlamenti i Kosovës shpërndahet më 22 gusht
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Kryesia e parlamentit të Kosovës vendosi që 22 gushti të jetë datë për shpërndarjen e parlamentit.

Pas shpërndarjes, presidenti i Kosovës duhet të shpallë zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare, që duhet të mbahen më së largu 45 ditë pas shpalljes së tyre.

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli tha se "zgjedhjet nuk janë vetëm mundësi dhe alternativë, por drejtim dhe vendim i duhur për qytetarët e vendit'.

Ai tha se vendimi për seancën e shpërndarjes u mor me pajtimin e të gjitha partive politike, të cilat janë shprehur në favor të zgjedhjeve të reja që nga dorëheqja e kryeministrit Ramush Haradinaj më 19 korrik, pasi u thirr për t'u marrë në pyetje nga Prokuroria e Posaçme me seli në Hagë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG