Lidhje

Thaçi dërgon në Kushtetuese vendimin e qeverisë për kufizimin e lëvizjeve


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të martën se i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese për interpretimin e përputhshmërisë së vendimit të qeverisë së Kosovës për kufizimin e lëvizjeve si masë për të penguar zgjerimin e koronavirusit.

Të hënën mbrëma qeveria vendosi që të “ndalohet qarkullimi i qytetarëve dhe automjeteve private nga 24 mars 2020 gjatë orës 10:00 – 16:00 dhe prej orës 20:00 – 06:00, përveç për nevoja mjekësore, prodhim, furnizim dhe shitje të mallrave esenciale (ushqim dhe barna për njerëz dhe kafshë/shpezë), dhe për shërbime dhe aktivitete që ndërlidhen me menaxhim të pandemisë”.

Duke kundërshtuar ashpër këtë vendim, presidenti Thaçi, tha se i ka këkruar Gjykatës Kushtetuese të vendosë masë të përkohshme për pezullimin e këtij vendimi deri në interpretimin e tij kushtetues.

Në një konferencë me gazetarë, presidenti Thaçi tha se “vendimi i mbrëmshëm i qeverisë ka provokuar rrethanë të re të paqartësisë dhe frikë. Jemi dëshmitarë të gjithë që sot njerëzit janë detyruar nga ky konfuzion të dalin e të furnizohen vetëm në mëngjes duke shkaktuar tollovi e cila bie në kundërshtim me rekomandimet Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik. Ato tollovi sot janë masive, jeni dëshmitarë vet në vendet e nevojave për shitblerje të mallrave dhe gjësendeve të domosdoshme, prandaj ato tollovi të krijuara që po përcillen me fotografi, janë rreziku që ka krijuar qeveria e Kosovës sepse i ka frikësuar qytetarët dhe ka krijuar panik duke i detyruar të dalin në mënyrë urgjente, dhe kjo urgjencë ka sjelle tollovi masive me rrezik permanent për përhapje të virusit”.

Ai tha se përveç kërkesës dërguar në Gjykatën Kushtetuese, i është drejtuar më një letër edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti që ta rishqyrtojë vendimin.

“Ta pezulloj atë vendim deri në vendimin e Gjykatës Kushtetuese sepse para pak ditësh ishte po i njëjti kryeministër i cili kur unë me sugjerimin e shumicës së partive politike propozova gjendje të jashtëzakonshme dhe e kundërshtoi me këmbëngulësi dhe pa asnjë argument. Ndërsa tash me agjendë politike të pastër krijoi panik e paqartësi te qytetarët duke krijuar tollovi të cilat nuk mund të menaxhohen lehtë”.

Vendimi i qeverisë së Kosovës u kundërshtua të hënën mbrëma edhe nga kryetari i Lidhjes Demokratike në pushtet, Isa Mustafa si dhe partitë në opozitë.

Qeveria tha se vendimi është në pajtim me kushtetutën e ligjet e vendit dhe në funksion të pengimit të zgjerimit të koronavirusit.

Gjykata Kushtetuese, tha nëpërmjet një komunikate se do të trajtojë me emergjencë kërkesën e presidentit ndërsa palëve u dha afat që deri sonte në orën 22 të japin komentet e tyre rreth kërkesës për pezullimin e vendimit të qeverisë, dhe tre ditë afat për komentet rreth kërkesës për interpretimin e vendimit të qeverisë.

“Duke pas parasysh situatën ekzistuese në të cilën ndodhet vendi ynë, Gjykata Kushtetuese është e përkushtuar që në përputhje me përgjegjësitë dhe me funksionin e saj kushtetues, këtë lëndë ta trajtojë me urgjencë dhe prioritet të lartë”, thuhet në njoftimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike konfirmoi të hënën edhe 26 raste të reja të të infektuarve me koronavirus, duke e çuar në 61 numrin e të prekurve.

Përplasjet për dhe kundër gjendjes së jashtëzakonshme u shpërfaqën më 18 mars, kur kryeministri Albin Kurti refuzoi kërkesën e presidentit Hashim Thaçi për deklarimin e gjendjes së jashtëzakonshme.

Kryeministri Albin Kurti shkarkoi ministrin e Brendshëm, Agim Veliu, nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës për shkak të mospajtimeve rreth gjendjes së jashtëzakonshme dhe pas kësaj Lidhja Demokratike mblodhi nënshkrimet për një mocion votëbesimi për të rrëzuar qeverinë.

Situata e re politike u kritikua nga vëzhgues vendas e ndërkombëtar, analistë e organizata joqeveritare që e shohin atë si zhvillim të dëmshëm në kohë pandemie.

Përplasja qeveri – president rreth kufizimit apo jo të lëvizjeve, sipas analistëve në Prishtinë, vë në pah luftën politike ndërmjet rivalëve të vjetër për dominim në skenën politike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG