Lidhje

Grevë e përgjithshme në sistemin arsimor të Kosovës


Në Kosovë, shkollat fillore, ato të mesme dhe universitetet publike janë hedhur në një grevë të përgjithshme njëditëshe për t'i bërë trysni qeverisë që të miratojë ligjin për njohjen e statusit të punonjësve të arsimit që kishin punuar gjatë viteve të '90-ta, në atë që njihej si sistem paralel i arsimit në Kosovë.

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, tha se nëse nuk do të realizohen kërkesat e tyre deri me 13 prill, atëherë greva do të rifillojë me afat të pacaktuar.

Kosovë, mësuesit në grevë një-ditore
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

“I kemi dhënë afat mjaft qeverisë siç e dini nga 12 marsi e deri me 13 prill që të reagojë, që ta kemi ligjin për vitet e ’90-ta, që ta kemi ligjin për paga ashtu siç e meritojmë, që kontrata të implementohet pa gjyqe dhe që ligji i punës të shkojë ashtu siç kemi kërkuar ne për pjesën që i takon arsimit”, tha zoti Jasharaj gjatë një vizite që u bëri grevistëve në shkollën fillore “Dardania” në Prishtinë.

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Avni Ajdini, u bëri thirrje institucioneve që të realizojnë të drejtat e punëtorëve që në vitet e '90-ta punuan në arsim pa u paguar.

“Ne kemi kërkuar minimalen e asaj që na takon. Prandaj, do të kisha apeluar te ministria për çështje financiare të fillojë të hulumtojë dhe të gjejë buxhetin për realizimin e kërkesave me të cilat ne ju kemi drejtuar”, u shpreh zoti Ajdini.

Mirëpo, ministria e financave përmes një komunikate për media ka sqaruar se mbështet kërkesat e mësimdhënësve, por që ata duhet të presin dhe të respektojnë procedurat ligjore ashtu siç e përcaktohet në Ligjin për buxhetin e vitit 2018.

“Ministria e financave ka kërkuar nga SBASHK-u dhe ministria që t’i respektojnë procedurat ligjore gjatë procedimit të ligjit në qeveri, ashtu siç kërkohet me legjislacionin përkatës në fuqi duke përfshirë edhe financimin e tij, në mënyrë që projektligji të jetë ligjërisht i kompletuar para se të shkoj në Kuvend”, thuhet në njoftim.

Kjo është hera e tretë brenda këtij viti që institucionet arsimore në Kosovë mbajnë grevë me kërkesa të njëjta.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG