Lidhje

Prokuroria e Kosovës refuzon ekstradimin e një shtetasi turk


Në Kosovë, prokuroria refuzoi kërkesën për ekstradimin e një shtetasi turk që kërkohej nga Turqia nën akuzat për përfshirje në grusht shtetin e korrikut të vitit 2016.

Uğur Toksoy, punonjës i fondacionit arsimor, "Atmosfera" u arrestua në tetor pak pas vizitës në Kosovë të kryeprokurorit të Ankarasë, Yüksel Kocaman, i cili sipas medieve turke, u ka dorëzuar autoriteteve në Kosovë emrat e 25 shtetasve të Turqisë që kërkohen nga autoritetet turke.

Prokurori i çështjes në Kosovë, Ali Rexha, tha se Ankaraja nuk ka ofruar prova të mjaftueshme për ekstradimin e tij, por la të hapur mundësinë që të rihapet çështja nëse ofrohen prova.

Turqia ka arrestuar më shumë se 50 mijë veta në operacionet kundër mbështetësve të dyshuar të Fethullah Gulenit, klerikut që akuzohet se qëndronte para grusht shtetit të korrikut të vitit të kaluar.

Kleriku Gulen që jeton në Shtetet e Bashkuara i ka mohuar vazhdimisht akuzat. Fondacioni i tij FETÖ drejton rreth 40 shkolla në Ballkanin perëndimor përfshirë 15 institucione në Bosnjë, 12 në Shqipëri, 7 në Maqedoni, pesë në Kosovë dhe në një Serbi.

Një goditje e gjerë qeveritare pas grusht shtetit që la pas vetes 250 të vrarë dhe mbi 2 mijë të plagosur, vuri në shënjestër mbështetësit e Gulenit dhe kundërshtarët tjerë të qeverisë turke

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG