Lidhje

Vdiq politikologu nga Kosova, Ramush Tahiri


Të premten në Prishtinë vdiq politikologu Ramush Tahiri.

I diplomuar në Fakultetin e Shkencave Politike në Universitetin e Zagrebit në Kroaci, Ramush Tahiri punoi si gazetar në të përditshmen Rilindja e cila u mbyll në korrik të vitit 1990 nga administrata serbe.

Më pas ai shërbeu si zëvendës kryeministër dhe ministër i Mbrojtjes në qeverinë në mërgim të shqiptarëve të Kosovës, që drejtohej nga Bujar Bukoshi.

Pas luftës së viteve 1998-1999, zoti Tahiri shërbeu një periudhë si këshilltar politik i ish kryetarit të parlamentit të Kosovës, Nexhat Daci.

Nga viti 2011 e deri më 2016, ishte këshilltar i ish presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga.

Pjesëmarrës i shumë proceseve në vend, ai u bë i njohur si analist i çështjeve politike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG