Lidhje

Kush përfiton nga bisedimet Kosovë-Serbi


Kush përfiton nga bisedimet Kosovë-Serbi

Rifillimi i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ka nxitur debate rreth përfitimeve që mund të kenë të dyja palët. Beogradi pret të realizojë synimin për të marrë statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ndërsa Prishtinë pret rezultate edhe për zgjidhjen e situatës aktuale në veriun e trazuar të Kosovës. Analistët ndërkaq thonë se Kosova përfiton nëse zbatohen marrëveshjet e deritashme, ndërsa rifillimi i bisedimeve është nxitur nga propozimet për t’i dhënë Serbisë statusin e vendit kandidat.

XS
SM
MD
LG