Lidhje

Ligjvënësi norvegjez propozon Presidentin Trump për Çmimin Nobel


Nobel Prize Medal
Nobel Prize Medal

Një ligjvënës norvegjez ka propozuar Presidentin Donald Trump si kandidat për Çmimin Nobel të Paqes për vitin 2021 për ndihmën e tij në ndërmjetësimin e një marrëveshjeje midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Komiteti Norvegjez i Nobelit, i cili vendos për çmimin, nuk pranoi të komentojë për propozimin e bërë nga deputeti Christian Tybring-Gjedde.

Mijëra njerëz kanë të drejtë të propozojnë kandidatë për çmimin Nobel të Paqes, përfshirë anëtarë të parlamenteve dhe qeverive, profesorë të universiteteve dhe persona që e kanë marrë këtë çmim në të kaluarën.

"Është për kontributin e tij për paqen midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, një marrëveshje e veçantë në llojin e vet,” tha deputeti Tybring-Gjedde, i Partisë së djathtë të Progresit.

Ligjvënësi, i cili e propozoi zotin Trump edhe në vitin 2019 për përpjekjet diplomatike me Korenë e Veriut, tha se emërimi për vitin 2021 lidhet edhe me tërheqjen e trupave amerikane nga Iraku.

Vitin e kaluar Presidenti Trump tha se meritonte t'i jepej Çmimi Nobel i Paqes për punën e tij lidhur me Korenë e Veriut dhe Sirinë, por u ankua se ndoshta nuk do ta merrte kurrë atë.

Ish Presidenti Barak Obama, e mori çmimin në vitin 2009 vetëm disa muaj pasi kishte filluar mandatin. Emërimet për çmimin e këtij viti u mbyllën më 31 janar dhe fituesi do të shpallet më 9 tetor në Oslo.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG