Lidhje

Hetime për vrasjen e së enjtes në Kumanovë


Xhemail Rexhepi i BDI, njohur si komandant Shqiponja, humbi jetën në një shkëmbim me armë zjarri në Kumanovë

Në Maqedoni, Bashkimi Demokratik për Integrim u bëri thirrje organeve të rendit që të ndriçojnë rrethanat e incidentit të së enjtes në Kumanovë.

Të enjten në këtë qytet mbeti i vrarë një ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe u plagosën dy shoqërues të tij. Xhemail Rexhepi i njohur si Komandant Shqiponja, është viktima e një zënke në mes dy grupeve që ka përfunduar me përdorimin e armëve të zjarrit.

Policia tha se incidenti ndodhi në një kafene.

Jozyrtarisht, mësohet se të dyja palët ishin anëtarë të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe konkurrentë për drejtimin e degës së kësaj partie në Kumanovë. Personi i dyshuar për vrasjen, sipas medias lokale në Kumanovë, është Bajram Limani, i cili i është dorëzuar policisë. Ai është kryetar në detyrë i degës së BDI-së në Kumanovë.

Autoritetet policore kanë bërë të ditur se tetë persona ishin përfshirë në incident, ndërsa konfirmojnë vdekjen e njërit prej tyre; dy të plagosur janë shtruar në spital për kurim, katër janë ndaluar nga policia, ndërkohë që njëri është në kërkim dhe ndaj tij është shpallur flet-arrest.

Autoritetet nuk kanë dhënë hollësi lidhur me motivet e ngjarjes.

Ndërkohë, Bashkimi Demokratik për Integrim përmes një komunikate fton organet gjegjëse të shtetit që ta zbardhin deri në fund këtë rast. Partia, megjithatë nuk ka bërë komente të tjera.

XS
SM
MD
LG