Lidhje

Emigrimi nga Malësia e Malit të Zi


Emigrimet nga Malësia
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Malësia në Mal të Zi është ndër rajonet me shumicë shqiptare që ka njohur ritme të larta emigrimi. Kjo prirje, sipas demografëve pasqyrohet në faktin se dy herë më shumë se popullata aktuale e zonës, jetojnë në mërgim, kryesisht në Shtetet e Bashkuara. Sipas analistëve ka një numër faktorësh për këtë emigrim, por dominojnë shkaqet ekonomike, papunësia dhe ato politike.

Emigrimet nga Malësia
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

XS
SM
MD
LG