Lidhje

Marshim në mbështetje të fëmijëve me sindromin Down


Në Tiranë, dhjetëra fëmijë me sindromin Down dhe familjarët e tyre zhvilluan një marshim proteste, për të kërkuar më shumë kujdes dhe fonde për nevojat e tyre. Marshimit iu bashkuan edhe shumë veprimtarë të shoqërisë civile.

Në mbështetje të fëmijëve me sindromin Down
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Fondacioni në mbrojtje të fëmijëve me Sindromin Down dhe dhjetëra familjarë dhe veprimtarë të shoqërisë civile zhvilluan sot një marshim proteste për të drejtat e munguara të fëmijëve me këtë sindrom.

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për të mbështetur fëmijët me sindromin dawn, të cilët përballen në Shqipëri me vështirësi dhe mungesa të shumta.

Kristina, nëna e Klevisit 3 vjeçar nga Lezha thotë se për regjistrimin e tij në kopsht dhe mjekimet në spital ka vuajtur shumë diskriminim, dhe se, përveç fondacionit, askush tjetër nga administrata shtetërore nuk e ka ndihmuar në vështirësitë për rritjen e djalit, ndërkohë që ka edhe dy vajza më të rritura.

Marshimit të sotëm iu bashkuan, bashkë me shumë familjarë e veprimtarë, edhe shoqata Steelwings e motorave Harley Davidson, për të mbështetur fëmijët me syndromin dawn në nevojat e shumta që ata kanë. Shoqata ka një mori degësh dhe antarësh në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni.

“Fondacioni Down Syndrome Albania është i vetmi që ofron shërbime terapeutike për fëmijët me këtë sindrom, dhe bizneset private janë të vetmet që e ndihmojnë në këtë sfidë, me të cilën përballen mbi 635 familje shqiptare” - tha drejtuesja e saj Emanuela Zaimi Pepkola.

Qendra shëndetësore e fondacionit bën terapi për 38 fëmijë në maksimumin e kapacitetit dhe 6 të tjerë janë në listë pritje.

Fondet e siguruara në bashkëpunim me firma dhe biznese mbarojnë pas 6 muajsh dhe në muajin mars e vetmja organizatë që kujdeset për fëmijët me sindormin down mbetet pa asnjë mbështetje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG