Lidhje

Martin Shulz viziton Tiranën


Presidenti i Parlamentit Europian, Martin Shulz, nxiti sot autoritetet gjatë një vizite në Tiranë të kryejnë reformën e sistemit të drejtësisë, e cila sipas tij, është një parakusht për integrim në Bashkimin Europian dhe për zhvillimin ekonomik. Zoti Shulz i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët shtypi me kryetarin e parlamentit të Shqipërisë, Ilir Meta.

Martin Shultz në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

“Për të kryer një rrugë të qëndrueshme drejt Bashkimit Europian, Shqipëria duhet të kryejë reforma dhe një nga reformat kryesore është ajo në fushën e drejtësisë. Një reformë e qëndrueshme në sistemin e drejtësisë është parakusht edhe për të tërhequr investimet e huaja, për të cilat vendi ka nevojë për të forcuar ekonominë” - tha zoti Shulz.

Ai shtoi se pas bisedimeve me kryetarin e parlamentit dhe aktorë të tjerë politikë shqiptarë ishte optimist se reforma do të vazhdojë me mirëkuptim.

Presidenti i Parlamentit Europian Martin Shulz tha se ishte herët që negociatat e BE-së me Shqipërinë për anëtarësim të mund të hapeshin gjysmën e dytë të këtij viti, por theksoi se pjesa më e rëndësishme qëndrueshmëria dhe vazhdimësia e reformave.

Ai tha se shpesh debatet e brendshme politike të Shqipërisë përcillen pa qenë nevoja në Bruksel, por ato janë probleme që duhet të mbeten dhe të zgjidhen në Tiranë. Zoti Shulz vlerësoi rolin e Shqipërisë në dialogun dhe bashkëpunimin rajonal.

Shqipëria ka ngritur një Këshill Kombëtar për Integrimit Europian ku japin ndihmesën e tyre pozita dhe opozita në përmbushjen e 5 detyrave kyçe të Komisionit Europian. Pas reformës territoriale-administrative dhe vënies së saj në provë me zgjedhjet vendore reforma në sistemin e Drejtësisë pritet të kryhet deri në fund të vjeshtës.

XS
SM
MD
LG