Lidhje

Vdesin 21 vetë nga meningjiti fungoid


Zyrtarët federalë amerikanë të shëndetësisë thonë se numri i vdekjeve nga një formë e rrallë e meningjitit është ngritur në 21 dhe 271 njerëz janë prekur nga kjo sëmundje.

Shifrat e reja nga Qendra për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve tregojnë se shumica e rasteve të meningjitit fungoid janë gjetur në katër shtete: Tenesi, Miçigan, Virxhinia dhe Indiana.

Ndërkohë që epidemia vazhdon të përhapet, gjithnjë e më shumë viktima dhe familjet e tyre po kërkojnë të merren masa ligjore.

Në gjyqet e hapura përfshihet edhe çështja që ka vënë në shënjestër farmacinë në Masaçusets që ka lidhje me epideminë, si dhe zyrtarët e kompanisë.

Të enjten, zyrtarët amerikanë të shëndetësisë konfirmuan praninë e fungoidit që lidhet me rastet e meningjitit tek një mjekim me steroid. Ky ilaç është prodhuar në Qendrën e New Englandit, që e ka ndaluar prodhimin dhe ka bllokuar përdorimin këtij produkti. Zyrtarët mendojnë se rreth 14 mijë pacientë në 23 shtete amerikane kanë marrë inxheksione me këtë mjekim, për trajtimin e problemeve të shpinës kurrizore dhe të kyçeve.
XS
SM
MD
LG