Lidhje

Merkel:Eurozona shpesh dështon të mbajë premtimet


Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot në Berlin se shumë shpesh vendet e Eurozonës nuk i kanë mbajtur premtimet për reforma ekonomike, duke shkaktuar shqetësime se huatë e tyre nuk do të mund të shlyhen. Ajo tha se Evropës i duhet të analizojë rrugët për të rikthyer besimin botëror.

Ndërsa zonja Merkel fliste, në vendet e Eurozonës pati shenja të tjera të krizës ekonomike. Firma financiare Standart&Poors parashikoi se ekonomia e bllokut prej 17 vendesh mund të tkurret me 0,8 për qind këtë vit, një shifër pak më e ulët nga parashikimi i dy muajve më parë.

Kostoja e huave afatshkurtër për Spanjën e prekur nga borxhet u rritën së tepërmi, mes shqetësimeve se Madridi mund të detyrohet të sigurojë ndihmë ndërkombëtare, ashtu sikurse Greqia, Irlanda dhe Portugalia.

Ndërsa Në Greqi, sindikatat e punonjësve të qeverisë: mësuesve, juristëve dhe profesioneve të tjera, bënë thirrje për mbajtjen nesër të një greve kombëtare, për të protestuar ndaj masave më të fundit shtrënguese të qeverisë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG