Lidhje

75 vjetori i vdekjes së poetit Ndre Mjeda


Në famullinë e Kuklit, ku Mjeda shërbeu për shumë vite, ka përfunduar rerstaurimi i “Qendrës Muzeale Ndre Mjeda”.

Në Bushat të Shkodrës u përkujtua 75 vjetori i vdekjes së poetit, atdhetarit dhe klerikut Dom Ndre Mjeda. Në këtë veprimtari, të titulluar “Ditët e Mjedës”, morrën pjesë studiues dhe përsonalitete nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilët vlerësuan kontributin e Mjedës në historinë dhe kulturën kombëtare.

Në famullinë e Kuklit, ku Mjeda shërbeu për shumë vite, ka përfunduar rerstaurimi i “Qendrës Muzeale Ndre Mjeda” si dhe është vendosur shtatorja prej bronxi e poetit, financuar nga shqiptarët e Amerikës.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG