Lidhje

Mali i Zi: zbulohen gjurmë të periudhës ilire


Gërmime arkeologjike në Diokle, Mal i Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Në qytetin e lashtë të Diokleas, pranë kryeqytetit të Malit të Zi- Podgoricës, kohë më parë, kanë nisur gërmimet arkeologjike nga Qendra për Arkeologji dhe Konservim të Malit të Zi, ku po dalin në pah tempuj dhe ndërtesa monumentale të periudhave të ndryshme.

Arkeologët malazezë theksojnë se gjatë gërmimeve gjetën prova dhe elemente edhe të periudhës ilire, çka e bën këtë vend një monument me rëndësi të veçantë kulturore.

Gërmime arkeologjike në Diokle, Mal i Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG