Lidhje

Mungesë përparimi në bisedimet e paqes për Sirinë


Në Gjenevë vazhdojnë bisedimet mes opozitës dhe qeverisë siriane megjithëse nuk ka shenja përparimi.

Opozita bëri thirrje sot për krijimin e një organi qeverisës kalimtar, që do të mbikëqyrte një armëpushim nën vëzhgimin e OKB-së. Plani iu paraqit qeverisë siriane dhe negociatorit ndërkombëtar Lakhdar Brahimi.

Një zëdhënës i opozitës tha se ende nuk ka patur ndonjë përgjigje nga qeveria siriane.

Damasku ka përsëritur në mënyrë të vazhdueshme se negociatat duhet të përqëndrohen në luftën kundër terrorizmit dhe jo në krijimin e një qeverie kalimtare.
XS
SM
MD
LG