Lidhje

Nderohen dëshmorët nacionalistë të Grehotit


Në Grehot të Gjirokastrës, të premten u kryen homazhe për 37 luftëtarë nacionalistë të Ballit Kombëtar, që ranë 75 vjet më parë në përpjekje me pushtuesit italinë. Dita e 14 shtatorit shënohet nga Organizata e Ballit Kombëtar në Shqipëri si "Dita e Dëshmorëve Nacionalistë". Gjatë regjimit komunist nderimi për nacionalistët u mohua dhe shumë prej familjeve nacionaliste vuajtën persekutime dhe burgime.

Gjirokastër: nderohen dëshmorët nacionalistë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG