Lidhje

Nderimet e fundit për pionerin e të drejtave civile, Ligjvënësin John Lewis, në Kongresin amerikan


Mbërrin në Kongres arkivoli me trupin e Ligjvënësit John Lewis
Mbërrin në Kongres arkivoli me trupin e Ligjvënësit John Lewis

UASHINGTON - Arkivoli i mbështjellë me flamur që mbart trupin e Ligjvënësit John Lewis u shoqërua të hënën në Kapitol, ku do të qëndrojë deri të martën, në formë respekti për përkushtimin e tij të përjetshëm për të drejtat civile.

Para mbërritjes në Kapitol, arkivoli i tij u lëviz përgjatë Uashingtonit ku ndodhen monumente të rëndësishme për lëvizjen amerikane për të drejtat civile - si Memoriali i Linkolnit dhe i Martin Luther King Jr.

Autokolona ul shpejtësinë përgjatë rrugës "Black Lives Matter"
Autokolona ul shpejtësinë përgjatë rrugës "Black Lives Matter"

Ndërsa autokolona kaloi nëpër qytet, ajo e ngadalësoi lëvizjen përgjatë një pikture me ngjyra të verdha, të pikturuar në një trotuar të rrugës pranë Shtëpisë së Bardhë, ku shkruhet "Black Lives Matter" ("Jetët e zezakëve kanë rëndësi") me shkronja mjaft të mëdha që mund të shikohen nga hapësira, duke nderuar lëvizjen sociale me këtë emër.

Një kalimtar u dëgjua duke luajtur himnin "Amazing grace" ("Hiri i madhërishëm").

Ceremonia e mbërritjes në Kongres u mbajt në rrethoren historike të Kapitolit. Ish-Nënpresidenti Joe Biden, i cili kandidon përballë Presidentit Donald Trump në zgjedhjet e nëntorit, pritej të bënte gjithashtu homazhe.

Në rotundan e godinës së Kongresit
Në rotundan e godinës së Kongresit

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, e përshëndeti të ndjerin Lewis si "një titan i lëvizjes për të drejtat civile dhe më pas ndërgjegjja e Kongresit të Shteteve të Bashkuara".

Referuar luftës për të drejtat civile të zotit Lewis, udhëheqësi i shumicës së Senatit, Mitch McConnell, tha se: "John Lewis jetoi dhe punoi me urgjencë, sepse detyra ishte urgjente".

Por, ishin vetë fjalët e të ndjerit që ai kishte përdorur në një fjalim në Universitetin Emory në vitit 2014 në Atlanta, të cilat u transmetuan, duke ngritur lart tonet dramatike dhe emocionale të ceremonisë.

Duke i nxitur maturantët që t'ua kushtojnë jetën e tyre "telasheve të mira" për të avancuar drejtësinë sociale, Ligjvënësi Lewis kishte thënë: "Jini të guximshëm, jini të guximshëm, ngrihuni në këmbë, flisni, flisni dhe flisni dhe gjeni një mënyrë për të krijuar komunitetin e dashur, botën e dashur, botën e paqes, një botë që do të njohë dinjitetin e të gjithë njerëzimit".

Anëtar demokrat i Kongresit për shtetin Atlanta që nga viti 1987, zoti Lewis pësoi rrahje dhe arrestime të shumta në luftën e tij të përjetshme kundër segregimit dhe për drejtësi racore. Ai vdiq në 17 korrik nga kanceri i pankreasit në moshën 80 vjeçare.

Vdekja e zotit Lewis erdhi në një kohë reflektimi në të gjithë Shtetet e Bashkuara për padrejtësinë racore, me protesta të përhapura dhe kryesisht paqësore që dënojnë trajtimin e pabarabartë policor të amerikanëve të zinj dhe institucioneve që po heqin apo zëvendësojnë monumentet e ish-drejtuesve të Konfederatës, që ishte pro-skllavërisë.

Distrikti i shkollave publike në Bashkinë Fairfax të shtetit Virxhinia, pranë kryeqytetit Uashington, javën e kaluar votoi të ndryshonte emrin e shkollës së mesme "Robert E. Lee" me emrin e Ligjvënësit të ndjerë Lewis. Robert Lee ishte gjenerali që komandonte ushtrinë e Konfederatës në Luftën Civile amerikane.

Publiku shpreh nga larg nderimin për të ndjerin John Lewis
Publiku shpreh nga larg nderimin për të ndjerin John Lewis

Për shkak të shqetësimeve për koronavirusin, homazhet publike mbahen jashtë godinës, në shkallët e anës lindore të Kapitolit dhe distancimi shoqëror po zbatohej rreptësisht.

John Lewis u rrah me egërsi gjatë marshimit të së "Dielës së Përgjakshme" përtej Urës "Edmund Pettus", në Alabama, në vitin 1965.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG