Lidhje

Viktimat e dhunës dhe trafiqeve në Kosovë, gjejnë një avokat tek Komisoni i Kompensimit


Në Kosovë ka filluar punën para disa muajsh, Komisioni për Kompensimit të Viktimave të Krimit. Ky program kompensimi ka në qendër viktimat e vrasjeve, dhunës në familje, trafikimit, abuzimit seksual dhe kategorive tjera në rastet kur dëmshpërblimi dhe kompensimi nuk është i mundur të merret nga i pandehuri në procedurë gjyqësore. Kryetarja e Komisionit dhe anëtare e Gjykatës Supreme, Nesrin Lushta, e cila me gjithë grupin ishte në Uashington për një program në mbështetje të Komisionit, i cili u krijua me nxitjen dhe përkrahjen e Departamentit të Drejtësisë në Shtetet e Bashkuara, i dha një intervistë Zërit të Amerikës.

Intervistë me zonjën Nesrin Lushta
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:51 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG