Lidhje

Një vit pas marrëveshjes Kosovë-Serbi


Sot u mbush një vit nga nënshkrimi i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Marrëveshja e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian e përmbledhur në 15 pika, synon të zgjidhë situatën në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe. Marrëveshja i mundësoi Serbisë hapjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ndërsa Kosovës fillimin e negociatave për marrëveshjen e stabilizim asocimit.
XS
SM
MD
LG