Lidhje

Një stuhi diellore shpërthen dhe shkëputet nga dielli

  • Zëri Amerikës

Një stuhi diellore shpërthen dhe shkëputet nga dielli

Një stuhi diellore ka shpërthyer duke u shkëputur nga Dielli, dhe NASA ka arritur të fotografojë momentin befasues përmes kamerave të saj.

NASA thotë se flakërima e fuqishme ndodhi dje dhe krijoi një re tejet të madhe e cila duket se ka mbluluar gjysmën e sipërfaqes së diellit.

Pamjet u regjistruan nga një satelit hapsinor i quajtur Observatori Diellor Dinamik.

Energjia deillore e çliruar gjatë këtij akti do të jap një “ goditje vezullues” në fushën manjetike të Tokës, sot ose nesër thonë shkencëtarët e NASA-s. Por nuk pritet që kjo goditje të ketë një ndikim të madh.

XS
SM
MD
LG