Lidhje

Çmimi Nobel për mjekësinë për vitin 2013


Dy amerikanë dhe një gjerman fituan çmimin Nobel për mjekësinë për vitin 2013. Të tre fituesit punojnë në universitete amerikane.

Amerikanët James Rothman dhe Randy Schekman dhe gjermani Thomas Sudhof u nderuan për studimin e tyre lidhur me organizimin e sistemit të transportit të qelizës.
Fituesit u shpallën sot në Stokholm.

Çmimi për mjekësinë është i pari mes çmimeve prestigjioze Nobel që jepen çdo vit.

Profesor Rothman është kreu i departamentit të biologjisë së qelizës në Universitetin Yale.

Schekman është profesor në departamentin e biologjisë molekulare dhe qelizore në Universitetin Berkeley të Kalifornisë. Ai është gjithashtu studiues në Institutin Mjekësor Howard Hughes.

Profesor Sudhof është gjithashtu studiues tek Instituti Howard Hughes dhe pedagog i fiziologjisë molekulare dhe qelizore në Stanford.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG