Lidhje

Obama: Kohë për pauzë mbi Lindjen e Mesme


Presidenti amerikan Barack Obama thotë se mund të ketë ardhur koha për një pauzë në bisedimet e paqes të Lindjes së Mesme, ndërkohë që izraelitët dhe palestinezët shqyrtojnë alternativat.

Zoti Obama u tha gazetarëve sot në Seul gjatë një vizite në Korenë e Jugut që është ende në interesin e të dyja palëve të përpiqen për paqen, por se asnjëra nga palët nuk ka demonstruar vullnetin politik për të marrë vendime të vështira.

Ai i bëri komentet një ditë pasi Kabineti izraelit i Sigurisë vendosi të pezullojë negociatat e paqes me palestinezët, në përgjigje të një plani të fraksioneve rivale palestineze Fatah dhe Hamas për pajtim dhe për të formuar një qeveri uniteti.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG