Lidhje

Vëzhguesit e parë të zgjedhjeve mbërritën


Përfaqësues të misionit ndërkombëtar për vëzhgimin e zgjedhjeve mbërritën sot në Tiranë për të parë nga afër përgatitjen e procesit zgjedhor të 23 qershorit. Komunikimi i tyre i parë me shtypin pritet të jetë të mërkurën.

Burime të besueshme të medias bënë të ditur se krahas një serie takimesh me autoritete të larta shtetërore dhe politike, ky delegacion i parë i ODIHR-it do të verifikojë së pari saktësinë e listave të votuesve për të cilat opozita ka shumë ankesa për dublime. Në qendër të vëmendjes mbetet edhe mënyra si po funksionon Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Misioni i vëzhguesve, që drejtohet nga amerikania Conny B. McCormack, përbëhet nga 15 ekspertë të 14 shteteve anëtare të OSBE-së. Vëzhgimi i fushatës zgjedhore pritet të bëhet hap pas hapi, si edhe zbatimi i ligjeve dhe monitorimin e medias. Ditën e zgjedhjeve ODIHR do të jetë në terren me mbi 430 vëzhgues.

Ndërkaq zëvendës-ministri i brendshëm, Ferdinand Poni, duke hedhur poshtë akuzat e opozitës për manipulime deklaroi sot se listat e votuesve janë të sakta, në përputhje me ligjin dhe se askush nuk mund të votojë dy herë.

Në mbrëmje Partia Demokratike pritet të hapë fushatën e saj zgjedhore, 10 ditë para ligjit, me një tubim festiv në sheshin Nënë Tereza”. Vëzhguesit vendorë u kanë tërhequr vëmendjen qeverisë dhe opozitës, që të organizojnë fushatën e tyre brenda 30 ditëve sipas ligjit.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG