Lidhje

OKB: Arabia Saudite mund të ketë hakeruar telefonin e Jeff Bezosit


Hetuesit e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut thonë se zyrtarët sauditë mund të kenë ndërhyrë në celularin e presidentit të firmës Amazon, Jeff Bezos njokohësisht pronar i gazetës Washington Post, në përpjekje për të ndikuar tek mbulimi i lajmeve të kësaj gazete për Arabinë Saudite.

Hetuesit thanë në një raport të publikuar të mërkurën se në celularin e miliarderit ishte dërguar një video e infektuar nga llogaria WhatsApp e princit saudit të kurorës Mohamed bin Salman.

"Hakerimi i dyshuar i telefonit të zotit Bezos dhe i të tjerëve, kërkon një hetim të menjëhershëm nga SHBA dhe autoritete të tjera përkatëse," thanë raportuesit specialë të OKB-së në Gjenevë, Agnes Callamard dhe David Kaye.

Sipas ekspertëve që analizuan telefonin e zotit Bezos në vitin 2019, regjistrimet tregonin se brenda disa orësh pas marrjes së videos, "në sjelljen e telefonit ishte vënë re një ndryshim anormal dhe ekstrem".

Ekspertët thanë gjithashtu se në muajt në vijim, nga telefoni i zotit Bezos ishin transferuar sasi të mëdha të dhënash.

Ambasada saudite në Uashington e mohoi prerazi sulmin kibernetik, duke komentuar në Twitter se njoftimet e mediave për hakerimin e telefonit "janë absurde". Ambasada bëri thirrje gjithashtu për një hetim mbi çështjen, në mënyrë që, siç u shpreh ajo, “të mund të kemi të gjitha faktet".

Raporti ka të ngjarë të keqësojë marrëdhëniet midis mbretërisë Saudite dhe Jeff Bezosit, njeriut më të pasur në botë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG