Lidhje

Palmer në Shkup: Vota në parlament për emrin, një kthesë historike


Palmer-Zaev

Zëvendës-Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Mathew Palmer tha të hënën në Shkup se votimi në parlament të premten me tetëdhjetë vota për ndryshimet kushtetuese lidhur me emrin e vendit, paraqet një kthesë historike për Maqedoninë dhe popullin e saj.

“Maqedonia, ndërsa përparon drejt integrimit në NATO dhe në BE do të ketë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara”, tha zoti Palmer në një konferencë shtypi pas takimit me Kryeministrin Zoran Zaev.

Zoti Palmer nuk pati takime me drejtuesin opozitar Hristijan Miçkovski të VMRO-DPMNE-së as me presidentin Gjorgje Ivanov. Zyrtari amerikan duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve për arësyen, mohoi se zotit Miçkovski dhe partisë së tij po i mbylleshin dyert e SHBA-së. Ai tha se kishte takuar sot ligjvënës të VMRO-DPMNE-së.

Para pak ditësh, Ndihmës-Sekretari amerikan i Shtetit Wess Mitchell i shkruante z. Miçkovski me tone kritike për kërcënimet që partia e tij u bënte deputetëve të saj për të mos votuar ndryshimet kushtetuese lidhur me emrin e ri të Maqedonisë.

Kryeministri Zaev tha se votimi i së premtes vuri në dukje edhe një herë përcaktimin drejt rrugës Euro-atlantike të Republikës së Maqedonisë.

“Deputetët morën guximin për përgjegjësinë dhe shkruan historinë; e shmangën Maqedoninë nga kërcënimi për t’iu kthyer të kaluarës së errët. E ndalën rrezikun e një izolimi të ri që kësaj radhe do të kishte dimensione katastrofike për vendin,” tha zoti Zaev.

Autoritetet maqedonase me të cilat u takua, i thanë zotit Palmer se qytetarët e Republikës së Maqedonisë e shikojnë të ardhmen e vendit të tyre në familjen euro-atlantike dhe theksuan shpresat për ecurinë me sukses drejt këtyre integrimeve.

Zoti Palmer u takua me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i cili theksoi “përkushtimin konstruktiv të partisë në javët në vijim deri në përmbylljen e procesit për integrimin e vendit në NATO dhe BE”.

Zëvendës-Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit pati takime edhe me drejtuesit e Lëvizjes Besa, të Aleancës për Shqiptarët dhe të Partisë Demokratike Shqiptare.

Ministri maqedonas i Punëve të brendshme, Oliver Spasovski njoftoi të hënën se të gjithë deputetët opozitarë maqedonas të cilët votuan propozimin për ndryshimin e kushtetutës janë marrë në mbrojtje nga policia dhe se kërcënimet e shantazhet ndaj tyre do të ndëshkohen.

Parlamenti i Maqedonisë votoi të premten me dy të tretat propozimin për ndryshimet kushtetuese në bazë të Marrëveshjes së Prespës.

Tani, qeveria duhet t’i dorëzojë parlamentit projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese lidhur me emrin e ri të vendit, që do të ishte Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë.

Ndryshimet kushtetuese përsëri do të duhet të miratohen me shumicën e kualifikuar prej dy të tretave të votave në parlamentin me 120 vende. Sipas pritshmërive kjo do të ndodhte në janarin e 2019-s, por ka gjasa edhe më herët.

Edhe parlamenti grek duhet ta ratifikojë marrëveshjen (e Prespës) pasi të gjitha procedurat të jënë miratuar nga parlamenti në Shkup.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG