Lidhje

Palmer: Presim që zgjedhjet në Shqipëri të zhvillohen më 30 qershor


Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Zëvendës ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer tha se Shtetet e Bashkuara njohin datën 30 qershor si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve në Shqipëri.

Zoti Palmer komentoi në përgjigje të pyetjes së Zërit të Amerikës lidhur me vendimin e presidentit Meta për të caktuar 13 tetorin si datë të re zgjedhjesh.

"Ne presim që zgjedhjet të zhvillohen më 30 qershor. Presim që ato të zhvillohen në mënyrë të qetë e transparente. Pas zgjedhjeve, do të formohet Gjykata Kushtetuese dhe presim që mosmarreveshjet për kohën e zhvillimit të zgjedhjeve të zgjidhen permes institucioneve të vendit", tha zoti Palmer.

Intervistën e plotë me Zëvendës ndihmës Sekretarin e Shtetit ju ftojmë ta ndiqni të premten në programin e VOA Ditari.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG