Lidhje

Pandemia dhe ndikimi i saj në ekonominë shqiptare


Ndikimi i pandemisë tek ekonomia shqiptare
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Në Shqipëri pandemia e koronavirusit ka sjellë pasoja në ekonominë e vendit. Një pjesë e ndërmarrjeve që punojnë për eksport kanë ndërprerë prodhimin ose e kanë zvogluar atë për shkak të mbylljes së tregjeve të huaja. Industria fasone e tekstileve dhe këpucëve është goditur në veçanti. Sipas INSTAT-it, gjatë periudhës janar-maj eksportet shqiptare të tekstileve dhe këpucëve ranë me 44% në krahasim me një vit më parë, duke goditur rëndë këtë sektor që punëson rreth 76 mijë punëtorë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG