Lidhje

Papa Françesku italianëve: Kini kujdes!


Faithful gather to listen to Pope Francis reciting the Angelus noon prayer

Papa Françesku paralajmëroi sot italianët që të mos e humbin vigjilencën ndaj koronavirusit tani që shkalla e infeksionit ka rënë dhe u bëri thirrje t’u binden rregullave të qeverisë për distancimin shoqëror dhe maskat e fytyrës.

Papa, duke iu drejtuar disa qindra njerëzve në Sheshin e Shën Pjetrit, reagoi ndaj duartrokitjeve që shpërthyen kur ai tha se prania e tyre, megjithëse e pakët, ishte një shenjë se Italia e ka kapërcyer fazën akute të pandemisë.

"Kini kujdes. Mos e festoni fitoren shumë shpejt," paralajmëroi ai, duke mos lexuar nga teksti i përgatitur.

Në Itali gati 34,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi, numri i katërt më i lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Brazilit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG