Lidhje

Partia Demokratike mbledh Këshillin Kombëtar për dialogun me opozitën


Partia Demokratike mbledh Këshillin Kombëtar për dialogun me opozitën
Partia Demokratike mbledh Këshillin Kombëtar për dialogun me opozitën

Partia Demokratike pritet të zhvillojë sot mbledhjen e Këshillit të saj Kombëtar, takimi i parë i forumit të lartë drejtues të maxhorancës pas zgjedhjeve për pushtetin vendor të 8 majit. Partia kryesore e koalicionit qeveritar ka njoftuar se do të analizojë ecurinë e fushatës zgjedhore, funksionimin e aleancave me partitë më të vogla dhe rezultatet e zgjedhjeve vendore.

Një temë tjetër e diskutimeve në Këshillin Kombëtar të Partisë Demokratike mendohet se do të jenë edhe marrëdhëniet me opozitën socialiste dhe rrugëzgjidhjet për nisjen e bisedimeve për reformën zgjedhore konsensuale. Kryetari i Partisë Demokratike, kryeministri Sali Berisha ftoi Partinë Socialiste që të ulen në tryezën e bisedimeve për të përmbushur rekomandimet e OSBE-së për reformën zgjedhore, dhe se nuk i kishte humbur ende shpresat, megjithë refuzimet e përsëritura të opozitës.

“Disa reforma u bllokuan sepse kryetari Partisë Socialiste, Edi Rama vendosi që ta përdorte pushtetin e marrë nga votat e qytetarëve, jo për të punuar së bashku por për të frenuar punën. Por ftesa jonë për bashkëpunim është e hapur dhe e ndershme” - tha ai para deputetëve.

Partia Socialiste sapo ka depozituar dy padi të tjera në organet e drejtësisë për shkelje ligjore në zgjedhjet e 8 majit. Edi Rama, kryetar i kësaj partie, ka thënë se dialogu me PD-në mund të nisë vetëm pasi të pranohet se në rezultatet e 8 majit pati manipulime. Ai tha se opozita po përgatit një paketë me ndryshime kushtetuese, dhe se do ta ndërpresë bojkotin e parlamentit në shtator.

“Ne nuk bëjmë asnjë lloj dialogu për të arnuar një ligj këtu apo një ligj atje. Bëhet fjalë për një proces, i cili duhet të jetë serioz dhe i denjë për një vend që aspiron të bëhet pjesë e Bashkimit Europian, i garantuar nga komuniteti ndërkombëtar dhe me fokus ringritjen e shtetit të së drejtës” - tha zoti Rama pëtr mediat.

Diplomatët amerikanë, europianë dhe drejtues të OSBE-së u kanë bërë thirrje partive që të nisin dialogun dhe reformat me mirëkuptim, si rruga më e mirë për të ardhmen e Shqipërisë.

“Emri i lojës tani është “dialog” - thotë ambasadori i OSBE-së Eugen Volfart, dhe diplomacia perëndimore është e gatshme që të ndihmojë nisjen e dialogut. Sipas tij, zhvillimi i zgjedhjeve vendore nxori në pah nevojën që palët duhet të diskutojnë për reformën zgjedhore dhe të përmbushin bashkarisht rekomandimet e Bashkimit Europian, për të cilat do të ketë një raport për Shqipërinë në vjeshtë, afërsisht në kohën kur edhe opozita do t’i japë fund bojkotit të parlamentit.

Të ngjashme

XS
SM
MD
LG