Lidhje

Pasojat e tërmetit në Juanan


Banorët në provincën Juanan në jugperëndim të Kinës po përballen me pasojat e tërmetit të fuqishëm të javës së kaluar por edhe me kohën e keqe që ka përfshirë rajonin.

Provinca u përmbyt nga shirat e rrëmbyer të ditës së sotme, të cilët shkaktuan bllokime të rrugëve dhe detyruan mijëra banorë që të evakuhoeshin nga shtëpitë e tyre.

Moti i keq shtoi edhe më tej gjendjen e keqe të banorëve të provincës malore të Yiliangut. Të paktën 81 njerëz u vranë nga tërmeti i javës së kaluar, ndërsa qindra shtëpi u shkatërruan.

Të mbeturit pa strehë nga tërmeti, janë sistemuar nëpër çadra.
XS
SM
MD
LG